Bebeklerim.net

Anne sütü zeka gelişimini etkiliyor

Anne sütü zeka gelişimini etkiliyor

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, anne sütü ile beslenen bebeklerin daha zeki olduğunu ifade ederek, emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık daha az görüldüğünü söyledi.

1 Şubat 2018 Perşembe 11:37
Yazdır

Yeni doğan bebek için en ideal, en doğal ve en taze besin kaynağı anne sütüdür olduğunu anlatan Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüe , anne sütü bebeği hem hastalıklara karşı koruduğunu hem de bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimine yardımcı olduğuna vurgu yaparak, ilk 6 ay anne sütü bebeğin enerji ve besin öğesi ihtiyacını yüzde 100 karşılayarak istenilen büyüme ve gelişmeyi sağladığını aktardı.

“Emziren annelerde meme kanseri daha az görülmekte"

Çoksüer, emziren annelerde meme riskinin daha görüldüğünün bilgisini vererek, “Anne sütünün faydalarını anlatmakla bitmez. Anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon hastalıkları daha az görülmekte, beyin gelişimi daha iyi olmakta, alerjik hastalıklar, ishal ve solunum yolu hastalıkları ve, kanser ve nörolojik hastalıklar daha az görülmektedir. Ayrıca emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık daha az görülmektedir” dedi.

“Anne sütündeki doymuş yağ oranı yüksekliğinin beyin gelişmesini olumlu etkiliyor"

Brezilya'da yapılan araştırmaya göre anne sütüyle beslenen bireyler beslenmeyenlere göre daha zeki olduğu sonucuna varıldığını anlatan Çoksüer, araştırmada anne sütü ile beslenen bebekler, doğumlarından itibaren 30 yıl boyunca izlendi ve bu şekilde anne sütü alanların daha akıllı oldukları saptandığını kaydetti.

Çoksüer, “Yapılan çalışmalara göre 12 ay anne sütüyle beslenen bebeklerin IQ'su, bir aydan kısa süre anne sütü alan bebeklere kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. İngiltere’de 3 bin bebek üzerinde inceleme yapan araştırmacılar, anne sütü ile beslenen çocukların IQ seviyesinin ve zeka düzeylerinin gelişim seviyesinde artış tespit edildi.

Boston yapılan başka bir çalışmada ise en az 6 ay emzirilen çocukların dil ve zeka testlerinde daha başarılı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar bebekken 6 ay emzirilen çocukların hiç emzirilmeyenlerden ortalama 3 puan daha başarılı olduğunu ortaya çıktı.

Ve anne sütünün olumlu etkisi, Anne sütündeki doğmuş yağ oranının yüksekliğinin beyin gelişmesine olumlu etkilediğine dikkati çektiler” ifadelerini kullandı.Çoksüer, bebeğin daha sağlıklı büyümesi için en az 6 ay anne sütü ile beslenmesi gerektiğini vurguladı.

Anahtar Kelimeler: kadın, hastalıkları, tüp, bebek, uzmanı, doç
Bu haber toplam 2389 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
BEBEĞİNİZİ GÜVENLİ BESLEYİN
BEBEKLERDE KALSİYUMUN ÖNEMİ
Bebeğin beyin gelişimi bu gıdalara bağlı
Hangi meyve suyu neye iyi gelir?
Kemik Suyuna Çorba Faydalı mıdır?
Bebeğinize sebze suyu vermeyin
Bebeklerde Sıvı İhtiyacı
Memeden Keserken
Pekmez ve Önemi
Prematür Bebeklerin Beslenmesi
Katı Besinlere Geçiş
Hazır Mama ile Beslenme
Beslenme Alışkanlıkları
Biberon Mamaları
Bebeklerde Yumurta Dönemi
Bebeklerin Su İhtiyacı
Bebeklerde Beslenme Sorunları
Mama Sandalyesi
Bebeginizin Beslenme Dönemleri
Anne Sütü Almayan Bebekler
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.