Bebeklerim.net

Bebeğin cilt bakımı için öneriler

Bebeğin cilt bakımı için öneriler

Bebek cildi de aynı ergen, yetişkin ve yaşlılarda olduğu gibi çok farklı görevler üstleniyor. Peki, ama nasıl? Konunun ayrıntılarını, Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı anlatıyor.

16 Nisan 2013 Salı 18:02
Yazdır

Bebeklerin cildi ince ve hassastır ve çok yönlü fonksiyonları hala gelişmemiştir. Bu nedenlerden dolayı bebek cildinin bakıma çok daha muhtaç olduğu ve önemsenmesi gerektiği bir gerçek. Bağışıklık sistemin gelişmesi için cildin düzenli ve özenli bir bakıma ihtiyaç duyduğu uzmanlar tarafından vurgulanıyor.

Bebeğimizin cildini tanıyalım

Özellikle yenidoğan ve bebeklik dönemlerinde bebeklerin temizliği ve hijyenine aşırı önem verilir. Bebeklerin artık emeklemesi ile birlikte çevredeki toz, kır, çamur ve oyuncakları ile kirli oyunlara kalkışması ve doğa ile bütünleşmesi her ne kadar sağlık açısından anne babayı rahatsız etse de uzman dermatologların tavsiyeleri ile baş edilebilir durumlar haline geliyor. Peki, neler yapmak lazım?

• Günün ilk saatlerinde gece terlemesi sırasında oluşmuş teri bebeğinizin yüzünden ve ellerinden uzaklaştırmak ve ince karakterli bir nemlendirici sürmek yeterli olacaktır.

• Bebeğinizi gece yatırmadan önceki saatlerde ise gün boyunca yüzünde, ellerinde ve cildinde oluşan kirin gece boyunca hassas cildini tahriş etmemesi için iyice ciltten uzaklaştırılması ve temizlenmesi gerekir.

• Özellikle tuvalet sonrası ve yemekten önceki dönemde ellerini yıkaması için tabii ki, en büyük örnek siz olacaksınız. Bu konuda iyi bir örnek olduğunuz takdirde, gün boyunca ciltte biriken kirlerin yemekle birlikte çocuğunuzun vücuduna girmesini engellemiş olursunuz.

• Vücut temizliği için çok fazlaya kaçmadan haftada 2 kez banyo yeterli olacaktır. Kullanılan temizlik maddesi baz düzeyinde olmalı yoksa cildin koruma mantosu hasar görülebilir. Özellikle banyodan sonra cildin kurumaması için nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

• Bebeğin vücudunu temizlediğiniz sünger, çok kısa sürede nem ve mikrop üretebileceğinden dikkatli kullanmakta yarar vardır. Kullanmadan önce iyice yıkamalı ve ya yıkanan lifleri iyice kurutmalısınız. Aslında en iyi temizlik lifinin elleriniz olduğunu unutmayın.

Cilt bakım ürünü nasıl seçilir?

Tabii ki, anne ve babalar olarak bu konuda onlar için özel geliştirilmişleri ürünleri seçeceksiniz. Ürün satın alırken kozmetiklerin içindeki katkı maddeler ve parfümlerin bebeklerde oluşturabileceği hassasiyeti göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekli. Bu açıdan bitkisel kaynaklı cilt bakım ürünleri seçmek, bitkisel ürünlerdeki yağlar tamamen cilt sağlığı esaslı üretildiklerinden daha doğru bir seçim olacaklardır. Ambalaj ve prospektüslerin içindeki bilgiler ise bu konuda size yardımcı olacaktır.

Anahtar Kelimeler: bebek, cildi, aynı, ergen, yetişkin, yaşlılarda
Bu haber toplam 2701 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
BEBEK VE YATAĞI
Batılılar Kundaklamayı Tercih Ediyorlar
Yeni Doğan Bebeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?
Bebeğini Gazını Çıkartmak
Bebek Bezi ve Pişik
Bebek Duyularının Gelişimi
Bebek Giysilerinin Yıkanması
Bebeğin İhtiyaç Listesi
Annenin İhtiyaç Listesi
Aşı Takvimi
Doğum Lekeleri
Bebeklerde Kilo Alamama
Bebekler Ne Zaman Yürür?
Diş Çürüklerinden Koruyucu Önlemler
Biberon Çürüğü
Bebeklerde Beyin Gelişimi
Bebeğin Kilosu
Oyuncak Rehberi
Giysi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Emzik Kullanımı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.