Bebeklerim.net

Bebeğiniz için en güzel ismi seçmenin püf noktaları

Bebeğiniz için en güzel ismi seçmenin püf noktaları

Binlerce isim arasında seçim yapmalıyım! Yardım edin! diyenlerden misiniz?

23 Ocak 2013 Çarşamba 22:18
Yazdır

Çocuğunuz için doğru isim bulabilmek hiç de kolay değil! Ömrü boyunca taşıyacağı, onda baskı uyandırmak bir isim bulmanız gerekiyor. Siz anne – baba olarak bir rayış içindesiniz. Bu sırada aileden, arkadaşlardan ve hatta yabancılardan size öneriler geliyor değil mi? Tüm önerilere açık olun. Kim bilir belki de iyi bir fikir çıkar! Ama unutmayın; son karar sizin ve eşinizin… 


Nereden başlamalıyım?


Eşinizle isimler konusunda konuşmaya başlayın. Birinizin çok beğendiği bir isim diğeri için imkansız olabilir! Ortak bazı isimler çıkartın. Bebebk.com’da “İsimbank” kategorisinde yer alan “İsim seçme” bölümünü kullanın. Kendi seçtikleriniz ve bizim önerilerimizden oluşan “Favorilerim” listesini hazırlayın. Ancak bu listeyi hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu unutmayın. Neler mi? İşte isim koyarken atlamamanız gereken noktalar:


• Ses ve uyumluluk


Yüksek sesle söylediğinizde bebeğinizin ismi kulağa nasıl geliyor? Melodik mi? Sert mi? Soyadınızla birlikte kulağa hoş geliyor mu? Kısa soyadı olanların uzun isimleri, uzun soyadı olanların kısa isimleri seçmelerinde fayda var. Aklınızda olsun :) İsim ve soyadının birbiri ile uyumu kulağa gayet hoş geleceğini de unutmayın. Örneğin; Altan Eraltan gibi isim – soyad gayet karizmatik olabilir. Sizce nasıl? Ela Ataklı isim – soyadı bir arada nasıl duruyor? Genellikle ünlü ile başlayan soyadı olanların isimlerinin son harfini de aynı ünlü harf ile seçmelerinde yarar var. Soyadınız “Portakal” ise çocuğunuza “Olgun” ismini vermemeniz de gerektiğini de elbette biliyorsunuz. Ancak biz gene de hatırlatalım. Çocuklar çok acımasızdır. İleride çocuğunuzla alay edilebilecekler kombinasyonlardan kesinlikle kaçının!
 
• Teklik


Az kullanılan bir ismi tercih etmek ileride çocuğunuz için bir avantaj olabilir. Kendi sınıfınızı bir düşünün. Örneğin bizim sınıfta tam 4 tane Özlem vardı! Dönem dönem bazı isimler moda olabiliyor. Özellikle soyadınız da çok sık kullanılan bir soyad ise sık kullanılan isimlerden kaçınmalısınız. Düşünsenize Türkiye’de kaç tane Mehmet Yılmaz ismi var!


• Akrabalar ve arkadaşlar


Pek çok anne-baba büyükbaba, büyükanne baskısı altındadır. Özellikle büyükbabalar kendi isimlerinin torunlarına verilmesini isterler. Dedenin adı “Haluk” ise çocuğunuza koymayı düşünebilirsiniz. “Abuzer” isminde bir dedeniz varsa bu güzel bir dede adı olabilir. Ancak Abuzer Bebek pek hoş durmuyor değil mi? Bu durumda dedenizi kırmadan ikna etmelisiniz. Aile geleneğinizde büyükbaba / büyükanne ismi koyma geleneği çok net ise belki göbek adı olarak düşünebilirsiniz.


Arkadaşlarınızdan da diğer akrabalardan da öneriler gelecektir. Hiçbirini reddetmeyin. Değerlendirin. İsim havuzunuzda toplayın. Ancak son kararın sizde olduğunu her zaman hissettirin. 


• Anlam


Sadece kulağa hoş geliyor ya da soyadınızla uyumlu diye bir isim koymamalısınız. İsmin anlamı da çok önemli…  Çocuğunuz ömür boyu o ismi taşıyacak. Anlamının da güzel ve manidar olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Anahtar Kelimeler: bebek, isim,
Bu haber toplam 1308 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Karnınızdaki bebeğinizin sağlığını merak ediyorsanız hareketlerini sayın
Yaz hamilelerine öneriler
Bebeği tehlikeye sokan 11 sinyal
Kolay doğum için püf noktaları
9 adımda normal doğuma hazırlanın
Anne adaylarına "ağrısız doğum"
Erken doğum riskinizi belirlemek için geç kalmayın
Öğrenilmiş doğum korkularına yenilmeyin
Doğumdan önce stresinizi atmaya ne dersiniz?
Odasını hazırlarken nelere dikkat etmeli?
Doğum yaklaşıyor
Doğuma giderken hastane valizinde neler olmalı?
Doğuma hazırlık kurslarının faydaları
Doğum için hastane seçimi?
Babalar doğuma girmeli mi?
Normal doğum şansınızı yükseltin!
Eşinize doğumda yardımcı olmak isterseniz...
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.