Bebeklerim.net

Bebeğinizin uyku düzeni

Bebeğinizin uyku düzeni

Uyku, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. İyi bir gece uykusu bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini destekler

9 Mayıs 2013 Perşembe 16:53
Yazdır

Çünkü büyüme hormonu en çok uykudayken salgılanır. Yani bebeğinizin büyümesi o uykudayken devam etmektedir ve bu sürecin aksaması, onun gelişiminin aksaması anlamına gelir. Uykusunu iyi alan bebekler ise ertesi güne zinde, keyifli oynamak ve öğrenmek için hazır başlarlar.
Bebeğinize iyi bir uyku alışkanlığı kazandırmanın sizin için önemli olduğunu biliyoruz. Onun sağlıklı ve kesintisiz bir uyku alması için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.


Uyku Öncesi Hazırlıklar

Eğer henüz başlamadıysanız 3 ila 6. aylar bebeğinizin uyku öncesi hazırlıklarına başlaması için uygun bir dönemdir.
Bebeğinize ılık bir duş yaptırabilir, sakin bir oyun oynayabilir, kısa masallar anlatabilir, ninni söyleyebilir ve iyi geceler öpücüğü vererek bebeğiniz için uyku öncesi hazırlıkları tamamlayabilirsiniz.

İdeal Uyku Ortamı 

Bebeğinizin ideal uyku ortamı sessiz, karanlığa yakın hafif loş ışıklı ve bebeğinizin rahat edebileceği uygun ısıda olmalıdır. Bebekler için tavsiye edilen ısı ortamı 18-22 C derecedir. Bebeğinizi huzursuz edebileceği için onu aşırı sarıp sarmalamamalı, 1 yaşına kadar pamuklu örtüler ve ince battaniyeler kullanmalısınız. 1 yaşından sonra hafif ve onu sıcak tutacak bir battaniye kullanmalısınız.
Bebekler genellikle yüzüstü yatmayı tercih ederler ama kafatası yapısının düzgün olması için bebeğinizin yatış şeklini her seferinde değiştirmeniz gerekir. Bebeğinizi uyurken sık sık kontrol edip nefes yollarının açık olduğuna ve kusma olup olamadığına bakmanız önemlidir. Sırtüstü yatarken kusan bebeklerde boğulma ihtimali bulunur.
Uyanma Vakti

Eğer bebeğiniz 10 saat uyudu ise sabah uyandırma vakti gelmiş demektir. Sabahları bebeğinizi hep aynı saatte uyandırmanız onun uyku düzenine alışmasına yardımcı olacaktır.
Uyku Düzeni ve Süresi

Yeni doğan bebeğinizi uyutmak için bebeğinizin tepkilerini izlemeniz yeterlidir. Bebeğiniz gözlerini ovuşturmaya, kulağını çekiştirmeye başlar. Bunları gördüğünüzde bebeğinizi yatırabilirsiniz fakat bebeğinizin büyüdükçe uyku saati belirlenmeli ve uyku düzeni oluşturulmalıdır.
Gece uykuları için 19:00 – 20:30 önerilen uyku vaktidir. Gece geç saatlere kadar uyumayan bebeğiniz, beklediğinizin aksine yorgun görünmeyebilir. Hatta son derece enerjik ve hareketli olabilir, bu genelde uyku saatinin geçtiğinin göstergesidir.
Gün içindeki uyku düzeni de aynı şekilde düzenlenmelidir. Gün içinde belirli uyku saatleri belirlenmeli ya da bebeğinizin yorulduğunu farkettiğiniz zamanlarda onu uyutmalısınız.
Bebeğiniz gece uyanıyorsa nedenlerinden biri de acukması olabilir. Bu dönemlerde bebeğinize sindirimi kolay devam sütü veya ek besinlerden yararlanabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: uyku, bebeğinizin, sağlıklı, gelişimi, için, çok
Bu haber toplam 1325 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebek ile seyahatin püf noktaları
İyi bir baba olmanın 10 kuralı
Bebeğin zeka gelişimi için ne yapmalı?
Anne kucağı bebeği sakinleştiriyor
Bebeğin zekası iletişimde gizli
22 Aylık Bebek Gelişimi
1 Aylık Bebek Gelişimi
2 Aylık Bebek Gelişimi
3 Aylık Bebek Gelişimi
4 Aylık Bebek Gelişimi
5 Aylık Bebek Gelişimi
6 Aylık Bebek Gelişimi
7 Aylık Bebek Gelişimi
8 Aylık Bebek Gelişimi
9 Aylık Bebek Gelişimi
10 Aylık Bebek Gelişimi
11 Aylık Bebek Gelişimi
12 Aylık Bebek Gelişimi
13 Aylık Bebek Gelişimi
14 Aylık Bebek Gelişimi
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.