Bebeklerim.net

Bebeklerde Solunum Bozuklukları

Bebeklerde Solunum Bozuklukları

Sindirim sistemine ilişkin rahatsızlıklar daha çok yaşamın ilk altı ayında yaygın olarak gözlenir. Ancak, bu dönemde süt çocuğunu tehdit eden hastalıklar yalnızca sindirim sistemi rahatsızlıkları değildir. Gerek yaygınlıkları, gerekse taşıdıkları önem açısından barsak bozukluklarından hemen sonra gelen solunum sistemi rahatsızlıklarına da çok dikkat etmek gerekir.

12 Aralık 2012 Çarşamba 22:54
Yazdır

SOĞUKALGINLIĞI

Kimi anne-baba bebekleri hapşıracak olsa, "öldürücü bir zatürreye tutuldu" kaygısıyla telefona sarılır. Oysa süt çocuğu, özellikle yaşamının ilk haftalarında üşütmeden de sık sık hapşırır.
Soğukalgınlığının ilk belirtisi burun akmasıdır. Giderek yoğunlaşan akıntı burnun altındaki derinin kızarmasına neden olur. Bebeğin iştahı azalır, ateşi duruma göre düşer veya çıkar, gürültülü soluklar alıp verir. Canı istese bile, burnundan hava alamadığı için doğru dürüst süt ememez, dolayısıyla da beslenmede güçlük çeker.
Hastalık kendi başına tehlikeli değilse de zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Aksi halde iltihap komşu yörelere ve boğaza yayılarak, boğaz ya da kulak iltihaplarına neden olabilir.
Doktorunuzun önerilerinin yanı sıra, şu önlemleri almayı unutmayın. Bebeğinizin burnunun içini küçük bir parça pamukla tahriş etmeden temizleyin. Doktorunuz önermediyse, burun damlası kullanmayın. Burun salgısının kızarttığı yere biraz vazelin sürün, üzerini fazla örtmeyin. Aşırı sıcak, burun mukozalarına kan hücum etmesine neden olur dolayısıyla zavallının burnunun durumunu daha da kötüleştirir. Biberonu ya da memenizi rahatça ememediğine göre, kaşıkla beslemeye çalışın. Doktor önermediyse, aspirin, piramidon gibi alışıla gelmiş ilaçları kesinlikle vermeyin.

ÖKSÜRÜK

Daha önce de gördüğümüz gibi, öksürük her zaman için doktor denetimini zorunlu kılan bir rahatsızlık belirtisidir. Genel olarak boğaz, bronşlar ya da akciğerlerde bir iltihap bulunduğuna işaret eden öksürüğün, çeşitli tipleri vardır. Doktora iletebilmeniz için sizin de bu türlerin özelliklerini yakından tanımanız gerekir.
Bebek, bazan yalnızca akşam yatağına yattığında ya da sabahları uyandığında öksürür. Bu tamamen normaldir. Ancak, sık sık tekrarlanıyorsa, doktorun bir bakması gerekir.
Öksürüğe karşı ne yapılabilir? Doktorun önerileri dışında hiçbir şey. Özellikle kendi kafanıza göre hareket edip, faydadan çok zarar getirecek şuruplardan, sakinleştirici damlalardan kaçının.

SOLUNUM GÜÇLÜĞÜ

Türü ve derecesi ne olursa olsun, solunum sistemine ilişkin rahatsızlıkların tümü doktor müdahalesi gerektirir. Sindirim bozukluklarında olduğu gibi solunum sistemi rahatsızlıklarında da tedavi bütünüyle doktorun işidir. Ancak, doktorla olumlu bir işbirliği gerçekleştirebilmeniz açısından, üç ayrı grupta toplanan solunum sistemi rahatsızlıklarının belli başlı özelliklerini bilmeniz gerek.
1- Burnundaki bir tıkanıklık bebeğin solunumunu engelleyebilir. Yerel bir iltihap sonucu ortaya çıkabilecek alalade bir nezle de burunda tıkanıklığa neden olabilir. Daha önce de söylediğim gibi, bebek, gürültülü soluklar alır, gerektiği gibi ememez. Doğal olarak, burnu da tıkalıdır...
2- Engel boğazda konumlanmış olabilir. Kimi zaman boğazdaki bir iltihap "allerjik" bazı bebeklerde boğaz mukozalarının şişmesine neden olarak hava geçişini ciddi biçimde engelleyebilir. Bu durumda bebek soluk alıp verirken, boğuk sesler çıkarır, özellikle havayı içine çekerken, yani soluk alırken, homurdanmaları daha bir belirginleşir. Bunun yanında, soluk alırken, jügüler toplar damarı çukuru içeri çekilir, bebeğin yüzünde korkulu bir ifade belirir. Daha ciddi vakalarda ise, yüzü özellikle dudakları ve ağzının etrafı morarır. Tıp dilinde bu olaya, "siyanoz" denir.
Bütün bu belirtiler ivedi doktor müdahalesi gerektirir. Solunum güçlüğü çok belir-ginse, bebek hemen boğaz hastalıkları servisi bulunan bir hastahanede'tedavi altına alınmalıdır. Ancak şunu da hemen belirteyim, hastahane sözünü duyup telaşlanmayın. Bu, tamamen geçici bir hastalıktır, uygun bir tedaviden sonra, hiç bir tehlike kalmaz. Doktoru beklerken ya da hastahaneye gitmek için hazırlanırken, yapabileceğiniz tek şey, bebeğin bulunduğu ortamın havasını çok nemli tutmak ve eğer olanağınız varsa, su buharı solutmaktır.
3- Bazen de neden, bronşlarda ya da akciğerlerdedir. Uzman olmayan birinin hastalığı teşhis etmesi, oldukça zordur. Bebeğiniz, görünürde normal birkaç günlük bir öksürükten sonra, her zamankinden farklı solumaya başlarsa, (örneğin hırıltılı soluklar alıp verir, acele acele solursa) solurken burun deliklerinin açılıp kapandığını, jügüler toplar
damarın içine çöktüğünü, kaburga kemiklerinin arasının çukurlaştığını farkeder, bütün bunların yanında yüzünün solduğunu, dudak ve ağız çevresinin morardığını gözlerseniz, genel anlamda keyifsizse, bir an bile kaybetmeden doktora koşun.

Anahtar Kelimeler: solunum bozukluğu, bebek, bebek sağlığı,
Bu haber toplam 1192 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ateşin nedeni altıncı hastalık olabilir
ÇOCUKLARDA TIRNAK YEME
HAFTA HAFTA AY AY UYKU DÜZENİ
BEBEKLERİN AĞLAMASI
BEBEKLER TÜM MİKROPLARA AÇIK
Reflüyü tetikleyen 6 hatalı alışkanlık
Bebeğiniz bu yüzden uyumuyor olabilir
Bu belirtiler otizm habercisi
Biberon bebeklerde ishal riskini arttırıyor
Bebekler için Gerekli Vitamin ve Mineraller
Güneş Işığı Vitamini ve Etkileri
İkizler ile Pratik Yaşam
Bebeğin Topuk İziyle Annenin Parmak İzi Aynıdır?
Bebeğinizin Sesine Kulak Verin
Çocuklar İçin Ağız Bakım Rehberi
Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?
Demir eksikliği beyin gelişimini yavaşlatıyor
Bebeklerde İnvajinasyon
Bebek ve Ateşli Nöbetler
Bebeklerde Doğuştan Gelen Sorunlar
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.