Bebeklerim.net

Doğumdan önce stresinizi atmaya ne dersiniz?

Doğumdan önce stresinizi atmaya ne dersiniz?

Baby Shower ile eğlenceye hazır olun!

19 Nisan 2013 Cuma 16:15
Yazdır
Baby Shower, bize Amerika'dan ithal, dünyamıza gözlerini yeni açacak olan bebeğe annenin yakın arkadaşları tarafından hazırlanan “Bebeğe Hazırlık Partisi”dir.

 

Bu partinin esas amacı, anne ve babanın doğum sonrası bebeklerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak ve anne adayına doğum öncesi stressiz, keyifli ve çok eğlenceli bir gün yaşatmaktır. Genelde sadece kadınların bulunduğu bu partinin ayrıntılarını, Mybaby.com’dan Pelin Atılgan Çobanoğlu anlattı.

Bu parti nasıl olur?

Baby Shower hazırlıklarını genelde annenin en yakın arkadaşı üstlenir. Anne, doğum sonrası bebek için gerekli şeylerin bir listesini hazırlar. Bu liste emzikten bebek arabasına kadar uzayabilir. Sonra bütün bu ürünlerin bir arada bulunabileceği bir mağazaya gidilerek bu liste son hale getirilir. Anne, Baby Shower Partisine çağıracağı arkadaşlarının listesini ve hediye listesini organizasyonu üstlenen en yakın arkadaşına verir. Bu arkadaşı da partiye çağırılacak arkadaşlarına, o gün için özel hazırlanmış davetiye ile birlikte hediye listesini verir. Böylece gelecek olan kişi ne alsam derdinden kurtulmuş ve anneye de bir nebze katkıda bulunmuş olur. Gerçi bu kısım ülkemizde biraz farklı uygulanıyor. Anne liste vermekten çekiniyor. Gelenler de bilmeden bütçesine göre hediye getiriyor. Genelde, doğumdan sonra hediye getirmek bizde yaygın.

Organizasyonda neler yapılır?

- Genelde partiyi bir bebek organizasyon şirketi üstlenir veya yardım alabilir ya da kendiniz hazırlayabilirsiniz. Öncelikle bir tema belirlenir. Partinin simgesi ne olacak; bebek kıyafetimi, emzik mi, çıngırak mı, ayıcık mı? Anneyi gülümsetecek mutlu edecek her şey tema olabilir. Sonra kullanılacak renkler belirlenir.

- Sıra geldi gönderilecek davetiyeye. Temaya göre özel tasarım hazırlanır ve üretilir.

- Mekan seçimi çok önemlidir. Davetlilerin ve annenin kolay ulaşabileceği bir yer olmalıdır. Bu müsait ise eviniz de olabilir ya da aile bireylerinin birinin evi de olabilir. Seçilen mekan seçilen temaya ve renklere göre süslenir. Sandalyeler, masalar, temalı folya balonlar, uçan balonlar vs… Seçilen mekanda anne adayı için özel bir yer hazırlanır. Anne burada oturacak ve hediyelerini açacaktır. Masalarda renkli tabaklar, rengarenk peçetelik ve süsler bulunmalıdır.

- Gelelim ikramlara, temaya ve renklere uygun hazırlanmış, cup cake kuleleri, cookiesler, minik sevimli sandviçler, kanepeler vs. her şey olabilir. Tek dikkat edilmesi gereken, temaya ve özellikle seçilen renklere sadık kalmak. Çünkü bu, bütünüyle her adımda birbirini tamamlayan bir parti.

- Bu partinin olmazsa olmazı özel hazırlanmış temalı pastadır. Pasta kesiminden sonra, hediye seramonisi başlar. Anne adayı onun için hazırlanmış köşeye oturur ve hediye kabulüne başlar.

- Bir arkadaşı da gelen hediyelerin kimden geldiğini listeler. Çünkü anne, daha sonra özel hazırlanmış hediye kartlarını gönderecektir.

- Bir de yurt dışında oldukça yaygın oynanan Baby Shower oyunları var. Anneyi eğlendirecek, arkadaşları ile güleceği oyunlar. Bunları internetten indirip kolayca hazırlayabilir veya basit materyaller ile oynayabilirsiniz.

Şimdi, gelenleri uğurlama vakti

Anne herkese giderken küçük bir hediye verir. Bu o gün için özel hazırlanmış bebek şekerleri, minik mumluk gibi her şey olabilir.

Anne çok mutludur, unutulmayacak bir gün geçirmiştir. Bir kaç saatliğine de olsa doğum stresinden uzaklaşmış ve çok keyiflidir. Bebeğini heyecanla beklemeye devam eder. 

Anahtar Kelimeler: baby, shower, eğlenceye, hazır, olun ,
Bu haber toplam 2551 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Karnınızdaki bebeğinizin sağlığını merak ediyorsanız hareketlerini sayın
Yaz hamilelerine öneriler
Bebeği tehlikeye sokan 11 sinyal
Kolay doğum için püf noktaları
9 adımda normal doğuma hazırlanın
Anne adaylarına "ağrısız doğum"
Erken doğum riskinizi belirlemek için geç kalmayın
Öğrenilmiş doğum korkularına yenilmeyin
Odasını hazırlarken nelere dikkat etmeli?
Bebeğiniz için en güzel ismi seçmenin püf noktaları
Doğum yaklaşıyor
Doğuma giderken hastane valizinde neler olmalı?
Doğuma hazırlık kurslarının faydaları
Doğum için hastane seçimi?
Babalar doğuma girmeli mi?
Normal doğum şansınızı yükseltin!
Eşinize doğumda yardımcı olmak isterseniz...
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.