Bebeklerim.net

Erken doğum riskinizi belirlemek için geç kalmayın

Erken doğum riskinizi belirlemek için geç kalmayın

Hamilelik 37- 40 hafta kadar süren bir maratondur. Bu süreçte anne adaylarını endişelendiren en önemli konulardan biri ise; her anın planlandığı hamilelikte erken doğum riski ile karşı karşıya kalınmasıdır. Bebeğinizi, kollarınıza daha erken alma düşüncesi size bir anlık da olsa güzel gelebilse de; erken doğum, bebeğin sağlığını riske atacak birçok faktörü beraberinde getirmektedir.

19 Nisan 2013 Cuma 17:10
Yazdır

Hamilelik 37- 40 hafta kadar süren bir maratondur. Bu süreçte anne adaylarını endişelendiren en önemli konulardan biri ise; her anın planlandığı hamilelikte erken doğum riski ile karşı karşıya kalınmasıdır. Bebeğinizi, kollarınıza daha erken alma düşüncesi size bir anlık da olsa güzel gelebilse de; erken doğum, bebeğin sağlığını riske atacak birçok faktörü beraberinde getirmektedir. Bunun için gebelik süresinde, erken doğum riskinin belirlenip buna yönelik tedavi uygulanması gerekmektedir. Özellikle rahim uzunluğu ölçümü erken doğum riskinin belirlenmesi açısından son derece önemlidir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Arda Lembet, erken doğum riskinin belirlenmesi ve alınabilecek önlemler konusunda bilgi verdi.

Birçok bebek erken doğum sebebiyle 1 yaşına girmeden kaybediliyor
Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasına göre; 20. gebelik haftasından sonra doğumun ister ağrıların başlaması veya suyun gelmesi isterse de başka bir nedenle 37. gebelik haftasından önce gerçekleşmesi “erken doğum” olarak adlandırılır. Dünyada her yıl 13 milyon “prematür bebek” doğmakta ve bunların 1 milyonu henüz 1 yaşına girmeden kaybedilmektedir. Anne karnındaki bebek ve yeni doğan (ilk 28 gün) dönemindeki tüm ölümlerin %80’i erken doğumlardan kaynaklanmaktadır.

Erken doğumu engellemede yeni yaklaşım
Daha evvel yapılan çalışmalar geçmişinde erken doğum öyküsü bulunan gebelerde cervix (rahim ağzı) uzunluğu ölçümünün erken doğumu tahminde önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Rahim uzunluğu ne kadar kısa ise; erken doğum ve rahim içi enfeksiyon ihtimali de o derece artmaktadır. Yakın dönemde uygulamaya giren tedavi yaklaşımlarından biri de geçmişinde erken doğum öyküsü olan hastalara progesteron tedavisi verilmesi ile erken doğumun anlamlı şekilde azaltılmasıdır.

Progesteron tedavisi erken doğum riskini azaltır
Temmuz 2011 de yapılan çok merkezli bir çalışmada görülmektedir ki; geçmişinde erken doğum öyküsü bulunmayan ve risk faktörü olmayan 19-24. gebelik  haftasını içeren   grupta rahim uzunluğunun kısa ölçüldüğü durumlarda, vajinal yoldan yapılan progesteron tedavisinin erken doğumu anlamlı şekilde azalttığı gözlenmiştir.

Tüm gebeler rahim uzunluğu ölçümü yaptırmalı
Tüm hamilelik süreçlerinde erken doğumu tahmin ve engellemede izlenecek yol rahim uzunluğu ölçümü ile tarama gerçekleştirmektir. Çünkü erken doğuma giren hastaların yarısında geçmişinde bir risk faktörü bulunmamaktadır.

Erken doğumun getireceği olumsuzluklar
Genel gebe popülasyonunda  sıklığı %12.5’e varan erken doğum, anne karnındaki ve ilk 28 gündeki bebek kayıplarının % 70' inden sorumludur. Tüm cerebral plasylerin (beyin felci) % 50’si ve çocukluk çağı körlüklerinin % 30'u erken doğuma bağlıdır. Anne, fetüs sağlığı ve genel toplum üzerine olan etkilerinden dolayı erken doğumu erkenden tanımak, tahmin etmek, engellemeye çalışmak azami derecede önemlidir.

Erken doğan bebekleri bekleyen en önemli riskler

• Solunum problemleri
• Beyin içi kanamalar
• Yeni doğan retinopatisi (körlük)
• Zeka ve motor fonksiyon bozuklukları
• Bağırsak problemleri

Bir kadın risk faktörü taşımasa da erken doğum yapabilir mi?

Şu an itibariyle erken doğumun tüm nedenleri maalesef bilinmemektedir. Yüksek risk taşımayan hastalar da erken doğum yapabilmektedirler.  Ancak önceki gebeliklerin erken doğumla sonlanmaması ve gebelik izlemi boyunca tetkik, inceleme ve genel sağlık halinin iyi gittiği durumda bu risk çok daha aşağı çekilmektedir.

Anahtar Kelimeler: hamilelik, hafta, kadar, süren, maratondur, süreçte
Bu haber toplam 1105 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Karnınızdaki bebeğinizin sağlığını merak ediyorsanız hareketlerini sayın
Yaz hamilelerine öneriler
Bebeği tehlikeye sokan 11 sinyal
Kolay doğum için püf noktaları
9 adımda normal doğuma hazırlanın
Anne adaylarına "ağrısız doğum"
Öğrenilmiş doğum korkularına yenilmeyin
Doğumdan önce stresinizi atmaya ne dersiniz?
Odasını hazırlarken nelere dikkat etmeli?
Bebeğiniz için en güzel ismi seçmenin püf noktaları
Doğum yaklaşıyor
Doğuma giderken hastane valizinde neler olmalı?
Doğuma hazırlık kurslarının faydaları
Doğum için hastane seçimi?
Babalar doğuma girmeli mi?
Normal doğum şansınızı yükseltin!
Eşinize doğumda yardımcı olmak isterseniz...
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.