Bebeklerim.net

Folik asitten zengin besinler

Folik asitten zengin besinler

Folik asit eksikliğinde karşılaşılacak tehlikeler…

19 Nisan 2013 Cuma 15:57
Yazdır
Vücudun tüm biyolojik olaylarında yer alan DNA ve kan hücrelerinden alyuvar oluşumu, aminoasit metabolizması, hücre büyüme ve yenilenmesi, kas yapılması için dışarıdan vücuda alınması gereken önemli bir “B grubu vitamini” olan folik asit, bağışıklık sistemin güçlenmesinde ve çalışmasında gereklidir. Özellikle hamilelik döneminde annenin folik asit ihtiyacı artar. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Selma Önelge Gür, anne adayları için folik asidin önemini anlattı.

Görevleri

• Vücutta hücre çoğalmasını kontrol eden DNA ve RNA üretimine yardım ederek yeni hücrelerin yapımında elzem bir role sahiptir.

• Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin oluşumu için B12 vitamini ile birlikte çalışır.

• Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

• Bebeklerde; “Spina Bifida” (İkiye ayrılmış veya açık omurilik) gibi nöral tüp defektleri ile doğum gelişme riskini azaltır.

Hamilelik döneminde folik asit ihtiyacı

Hamilelik döneminde folik asit gereksinimi artmaktadır. Yiyeceklerle ne kadar dengeli beslenilse de, hamilelik döneminde artan ihtiyacı karşılamak mümkün değildir. Hamilelik döneminde folik asit eksikliği oluşursa bebeğin ciddi bazı rahatsızlıklarla dünyaya gelmesi veya ölü doğma riski yükselir.

Normal bireyler için folik asit ihtiyacı 400 mcg’dır. 1 kase kuru baklagil yemeği ve 1 kase brokoli günlük gereksinimi karşılar. Bu ihtiyaç, hamileliğin ilk 8 haftasında yaklaşık 600-800 mcg’a kadar çıkar. Yiyeceklerle bu miktarın karşılanması mümkün olmadığı için folik asit tabletleri ile mutlaka takviye edilmelidir.

Folik asit eksikliğinde; düşük doğum, ağırlıklı bebekler, nöral tüp defektleri (NTD) ve annede megaloblastik anemi oluşur. “Nöral tüp defektleri” en ağır sağlık sorunlarındandır.

Folik asit takviyesi

Hamile kalmadan önceki üç aydan itibaren başlanıp doğuma kadar folik asit kullanılması ile “Nöral Tüp Defektleri” sıklığı %70 oranında azaltılabilir. Uzun vadeli önlem olarak besinler folik asit ile zenginleştirilebilir.

Tükettiğiniz besinlerdeki folik asit miktarına bağlı olarak gebe kalmadan en az üç ay önce 400-1000 mcg civarında takviye yapılması folik asit depolarının doldurulması açısından önemlidir. Hamileliği planlamaya başladığınızda mutlaka kadın doğum doktorunuza danışarak kullanmanız gereken folik asit miktarını öğrenin. Doktorunuz kandaki folik asit düzeyinize göre gerekli olan folik asit desteğini önerecektir.

Hamile kalmadan üç ay önce folik asit tabletlerinin kullanılmaya başlanıp, gebeliğin 8. haftası bitene kadar folik asit takviyesi yapılabilir. Nöral tüpün kapanması gebeliğin 4. haftasının sonunda tamamlandığından, bu dönemden sonra alınan folik asidin pek fazla önleyici etkisi yoktur. Günlük besinlerle 400 mcg/gün folik asit alınması mümkündür. Folik asidin diyetle yetersiz alımından çok, besinlere uygulanan pişirme, hazırlama yıkama gibi işlemler nedeniyle kayıplara uğradığı, fazla alımının ise vitamin B12 eksikliğine yol açabileceği unutulmamalıdır.

Folik asitten zengin yiyecekler

• Karaciğer

• Yeşil yapraklı sebzeler

• Diğer organ etleri

• Kırmızı et

• Kuru baklagiller

• Yumurta

• Buğday, çavdar gibi tam taneli tahıllar

• Enginar, kavun, çilek, muz, portakal, limon kiraz gibi bazı meyve ve sebzeler 

Anahtar Kelimeler: folik, asit, eksikliğinde, karşılaşılacak, tehlikeler… ,
Bu haber toplam 1423 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Emziren anneler neler yemeli?
Gebelik şekeri dikkate alınmalı
Hamilelikte her aşerdiğinizi yemeyin
Hamilelikte riskli besinler
Aşırı Zayıf Hamileler Nasıl Beslenmeli?
Beslenme şekli bebeğin genlerini belirliyor
Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme
Vejetaryenler de et yer
Hamileler kışın nasıl beslenmeli?
Annenin İyi Beslenmesi
Hamileyken Beslenme
Hamileyken Süt İçmek
Hamileyken Mineral Kullanmak
Hamileyken Yanlış Beslenme
Hamileyken Alınan Kilolar
Aşerme
Hamileyken Yenmeyecek Gıdalar
Hamileyken Vitamin
Hamileyken Ne Kadar Kilo Almalı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.