Bebeklerim.net

Kirli gerçekler!

Kirli gerçekler!

Çamurla oynamak, yemek fırlatmak, parmak boyalarla etrafını boyamak, yapışkan oyun hamurlarını bir yerlere yapıştırmak, kumlarla oynamak... Bunlar özellikle 0-3 yaş çocukların gelişiminde rol oynayan kirli oyunlar…

12 Ocak 2013 Cumartesi 15:40
Yazdır

Çocukların üstlerinin ve çevrelerinin kirlenmesine yol açan oyunların aslında erken dönem psikolojik gelişimlerine büyük katkı sağladığını söyleyen Uzman Psikolojik Danışman Feyza Bayraktar, bu oyunların aynı zamanda fiziki gelişimlerini de desteklediğini kaydediyor. Bayraktar, bu tip oyunların çocuklara kazandırdığı artıları maddeler halinde sayıyor.

• Çocukları bilişsel ve psikolojik olarak destekleyen bu oyunlar, aynı zamanda el becerilerini geliştirir.

• Hamur ve çamur oyunları çocukların yaratıcılıklarını güçlendirir. Aktif bir şekilde öğrenme ve keşfetmelerine yardımcı olur. Çocuk, gördüğü bir objeyi oyun hamuru ya da çamurla yapmaya çalışır.

• Erken dönemde oynanan bu oyunlar çocuğun okul döneminde el ve parmaklarını daha aktif kullanabilmesi açısından olumlu katkı sağlar.

• Yemek fırlatmak, yemekle oyun oynamak da çocuğun etrafındaki nesneleri tanımaya ilişkin bir oyun çeşididir. Çocuğa sofra alışkanlığı kazandırmak isteyen anneler onun yemekle oynamasına izin vermek istemeyebilir. Ancak bazı meyve ve kurabiye tarzı yiyecekleri çocuğun yemesine izin vererek ona hem tutma becerisi kazandırılabilir hem de çocuk tek başına yiyebilmenin keyfini yaşar.

Hijyene dikkat!

Özellikle erken dönem çocukların ellerini ağızlarına götürme davranışları olduğundan ellerini kullanarak ve yoğurarak oynadıkları bu oyunlar, bazen hijyenik olmayabilir. Çamurun mikrop, hamurun ise kimyasal içerme olasılığına karşı bu tarz oyunları oynarlarken çocukları yalnız bırakmamak gerekir. Bu konuda önlem olarak herhangi bir hastalık riskine karşı garantisi ve sertifikası olan ürünlerin tercih edilebileceğini söyleyen Feyza Bayraktar, “3 yaşın altındaki çocuklar çevresindeki birçok objeyi ağzına atarak tanımaya çalışır. Bu nedenle oyun hamurlarının bu yaş grubundaki çocuklar tarafından yenme ve yutulma riski vardır” şeklinde konuşuyor.

Anahtar Kelimeler: hijyen, cocuk temizligi,
Bu haber toplam 1352 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Oyunlar çocukların aynasıdır
Bebeğinizin Zekası
Bebeğinizin zekasını geliştirici aktiviteler
Oyun parkları nasıl olmalı?
Zeka Gelişimi ve Sosyalleşme
Çocuğumla Ne Oynamalıyım?
Çocuklarla yapılacak 20 aktivite
Hareketli oyunlar obeziteden koruyor
Çocuğunuzla oyun oynuyor musunuz?
Duyu bütünleme terapisi ve öğrenme evreleri
Çocukla Oyun
Akıllı çocuk yetiştirmek!
Çocuklarınızı spor yaptıran oyunlara yöneltin
3 yaş döneminde oyun ve oyuncak seçimi
Çocuğun gelişimi için oyun şart!
Çocuğun hazır oyuncağa ilgisi 90 saniye sürüyor
Çocuğunuzu oyun ile keşfedin
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.