Bebeklerim.net

Memeden Keserken

Memeden Keserken

Uzmanlar, bebek beslenmesinde anne sütünün önemini sıkça vurgular.

19 Ocak 2013 Cumartesi 10:11
Yazdır

"Bebek Dostu" hastaneler, emzirme konusunda annelere doğumdan hemen sonra yardımcı ve destek olurlar. Çünkü anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren, hassas olan sindirim sitemini zorlamayan en yararlı ve doğal besindir. Bebek en az 6 ay boyunca emzirilmelidir. İşte bu yüzden 6 ay ve üzerinde emziren anneler, bebekleri için endoğrusunu ve en iyisini yapmanın haklı gururunu yaşarlar.

Güven, ilk günlerde şekillenir
Bebeğin güven duygusu yaşamın ilk günlerinde şekillenmeye başlar. Yenidoğan döneminde anne-bebek ilişkisi çok önemli. Annenin anneliğe hazır oluşu, bebeği ile kurduğu ilişkinin niteliğini etkilemektedir. Annenin bebeği ile kurduğu ilişki ne kadar sağlıklı gerçekleşirse anne-bebek arasındaki bağlanma da o derecede sağlıklı oluyor.

Bebekte temel güven duygusunun ilk belirtisi olarak beslenme, uyku v.b işlevlerde ihtiyaçların karşılanması ve rahatlığa kavuşması önemlidir. "Doğumdan sonraki ilk haftalarda bebek, anneyi ayrı bir kişi olarak değil, kendisinin ayrı bir uzantısı olarak algılar. Emme dürtüsüyle doğan bebek-anne arasında ki bağın oluşumunda emme süreci önemli rol üstlenir. Bebeğe dokunma, kucakta taşıma, göz temasında bulunma bebeği duygusal olarak desteklemekte, anne-bebek arasındaki bağı güçlendirmektedir. Emzirme süreci ile bebeğin kendilik duygusu gelişir. Emme anne-bebek arasındaki sevgi alışverişidir. Anne ve bebeğin birbirine yakınlaştınr. Bir süre sonra bu sürece anne ve babanın sosyal iletişimi de eklenir.

Emme süreci huzurlu bir ortamda, çevresel uyarılardan uzak bir ortamda gerçekleşirse bebek, annenin kucağında kendisine güvende hisseder ve rahatlar. Bebeğin belleğine anne imgesi, anne memesi ile yerleşir. İlk 2-8 ayda etkileyici duygular oluşmaya başlar. Bu etkileyici duyguların oluşmasında anne-ço-cuk ilişkisinde doyuma ulaşılması gereklidir. Sağlıklı anne-bebek ilişkisi kurulabilmiş ise bebeklerin büyük çoğunluğu emmeyi kendiliğinden bırakmakta, emmeden vazgeçmektedirler

1 yaşında bağımsız olma çabası içindedir
12. ayda çocuğun ilgisi çevreye çok fazla yönlenmiş, yürümeyle birlikte bağımsız olma ve anneden ayrılma denemeleri yapmaya başlamıştır. Temel güven duygusunun oluşması için annenin çocuğun bu çabalarını desteklemesi önemlidir. Bireyselleşmenin gerçekleşmesi annenin tutumuna bağlıdır. Anne ya çocuğu destekler, ya çocuğa yapışır ya da çocuk hazır olmadan yeni denemeler yapması için onu yönlendirir.

Memeden ayırma eğer 12-13 ayda gerçekleşebilirse, çocuk kendi sınırlarını çizmeye başlar ve dış dünyayı keşif için denemeler yapar. Etrafındaki nesneler onun için değerlidir. Nesneyi ağzında tutma, ağzına alma davranışlarına sıkça rastlanır. Memeden ayırma 14. aya kadar gerçekleşmelidir. Anne bebeği memeden ayırmaya önce kendi hazır olmalıdır. Kararlı olup annenin bebeğine sınır koyması önemlidir. Eğer anne çocuğun kendine olan bağımlılığının devam etmesini istiyorsa, anne bebeği memeden ayırmaya hazır değilse, çocuk da anneyi emmeye devam edecektir.

Özellikle çalışan annelerin bebekleri, sık aralıklarla uyanıp, anneyi emmeyi isterse, bu çocuğun anneyi anneye olan özleminin ve sevgi alışverişine ihtiyacının bir gösteraesidir.

Doğumdan sonraki ilk haftalarda bebek, anneyi ayrı bir kişi olarak değil, kendisinin ayı bir uzantısı olarak algılar. Emme dürtüsüyle doğan bebek-anne arasındaki bağın oluşumunda emme süreci önemli rol üstlenir. Bebeğe dokunma, kucakta taşıma, göz temasında bulunma bebeği duygusal olarak desteklemekte, anne-bebek arasındaki bağı güçlendirmektedir

EMMEYİ BIRAKMAZSA

Meme emmek çocuğunuzun dişlerini etkiler
Biberon ağzı denilen problem daha çok biberondan beslenen çocuklarda görülmesine rağmen, meme emen çocuklarda da görülebiliyor. Çürük riskine ağızda biriken süt neden oluyor. Bir yaşında çocuğunuz meme emerken yani ağzında süt varken uyuya kaldığında, gece boyunca dişlerin çürümesine neden oluyor. Bundan dolayı, geceleri süt içen çocuğun süt kalıntılarıyla uykuya dalmasına izin vermemek, mümkünse dişlerini bir bez yardımıyla temizlemek gerekir.


Çocuğunuzun İştahı etkilenebilir
Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz daha çok enerjiye ihtiyaç duyar. Memeden veya biberondan kopmamış ve öğünlerini bu yolla karşılamaya çalışan bebeğinizin iştahı kesilebileceği gibi katı besinlere olan ilgisi de azalabilir..

Muhtemel sağlık faktörleri vardır;
Çocuğun yatarken memeyle veya biberonla beslenmesi, kulak enfeksiyonlarının oluşma riskini artırabilir. Ancak uzmanlar, bir yaşından sonra emzirmeye devam etmenin alerji oluşma riskini azaltabildiğini vurguluyorlar.


Çocuk kendini rahatlatacak diğer becerileri geliştirmekte zorlanır
Çocuklar kendilerini kötü hissettikleri zaman ( yaralandığı zaman, canı acıdığında, yorulduğunda, istediği bir şey olmadığı, istediğini elde edemediğinde ) kendilerini rahatlatacak şeyler ararlar. Bu rahatlatıcı becerileri zamanla da geliştiriler. Oysa kendini kötü hissettiği her zaman annesinin memesine dönebilen bir yaşındaki bir çocuk, annesi yanında olmadığı zaman ne yapması gerektiğini öğrenemez. Annesini devamlı yanında ister.

 


Memeden nasıl ayırmalı?

 
Anne olmak her dönem sevgi ve sabır gerektiriyor. Ama çocuğunuzun önemli dönemlerinde ona olan ilginizin ve anlayışınızın ikiye üçe katlanması gerekir. Memeden ayırma da böyle bir dönem. Bebeğinizin gelişimi için memeyi bırakması gerektiğini biliyorsunuz ama çocuğunuz bunun nedenini anlayamayacak kadar küçük. O ana kadar her zaman ulaşabildiği memenin şimdi neden kendisine yasaklandığını anlamıyor, kızıyor, hırçınlaşıyor, ağlıyor, inatla size saldırıyor. Uzmanlar bu gibi anlarda çocukla inatlaşmamak gerektiğini, ona uymanızı ama memeden kesmeyi planlı ve aşamalı olarak uygulamak gerektiğini belirtiyorlar.

Birinci aşama; Çocuğunuzun memeyi bırakabilecek dönemde olduğundan emin olun. Katı gıdaları rahatlıkla yiyebilmeli, bardaktan sıvı içe-bilmeli, kendini rahatsız edecek değişikliklerin içinde olmamalı ( yeni bir kardeş, tuvalet eğitimi, yeni bir bakıcı gibi. ) Ayrıca çocuğunuz yaşına uygun aktivitelerle, oyunlarla, yeni arkadaş ve insanlarla rahat iletişim içinde olmalı.

İkinci aşama; Memeyi birdenbire kesmeyin.
Aşama aşama keserseniz siz ve çocuğunuz daha sakin bir bırakma dönemi yaşarsınız. Çocuğunuz uyandığında ve aç olduğunda ona katı gıda verin. Aç olmadığı halde memeyi ısrarla istiyorsa ona uyun. O istemedikçe emzirmeye kalkmayın. Katı gıdalara geçişle birlikte sizin süt üretiminizle azalacağından memenizin şişmesi, sizi rahatsız etmesi de en aza inecektir.

Üçüncü aşama; Özellikle yatmadan önce emmek isteyebilir. Annenin göğsünde rüya alemine dalmak onlar için çok rahatlatıcı olabilir. Ama bu memeden kesmeyi zorlaştıran bir durumdur. Bu gibi anlarda yatmadan hemen önce meme vermemeye çalışın. Çocuğunuzu babası, anneannesi ya da başka bir sevdiği biri yatırsın. Başka aktivitelerle, müzikle, kalabalık ortamla çocuğunuzun aklından meme fikrini uzaklaştırmaya çalışın. Gün içerisinde de emme zamanlarını, oyun oynayarak, parka giderek, başka çocuklarla bir arada olmasını sağlayarak değerlendirin.

Reddedilme duygusu Yaşatmayın
12. aya doğru kademeli olarak emme süresinin azaltılmaya başlanması gerekmektedir. Özellikle yürüme döneminde kaygı yaşayan çocuk kaygıyla başetmek için anneyi her huzursuz olduğunda ve kaygı yaşadığında emmektedir ya da uyku öncesi rahatlamanın yolu yine anneyi emmek olmaktadır. Memeden ayırma sürecinde anne çocukla olan etkileşimini sürdürmeli, özellikle tensel dokunsal sevgi alışverişi, duygusal doyum devam etmelidir. Aksi takdirde çocuk reddedil-mişlik duygusu yaşayacaktır.

Eğer memeden ayırma 15. aya kadar gerçekleşmemişse, memeden ayırma 15 ay - 2 yaş arasında daha zor hale gelecektir. Bebeklerin ilgileri çevreden, dış dünyadan anneye yönelerek, 15. aya kadar yaşadığı keşfetme döneminden sonra güvenliği annede aramaya başlayacaktır. Bu dönemde çocuk anneden ayrılmaya daha da direneceği için, memeden ayırma güçleşecektir. 15 ay - 2 yaş arasında bebekler herşeyi tek başlarına yapmak isterler. Yapa-maymca anneden yardım isterler ve annenin kendisinden ayrı bir varlık olduğunu kavramaya başlarlar.

Çeşitli psikolojik sorunlar oluşabilir
2 yaştan sonraki dönemde hala çocuk anneyi emiyorsa, sosyal ilişki kurmada güçlük, içe dönüllük sosyalleşmeme, özgüven geliştire-meme gibi davranış problemi ortaya çıkacaktır.

Çocuğun özgüven geliştirme süreci sağlıklı olarak tamamlana-mayacaktır.

Memeden Ayrılma Döneminde
-Annenin buna hazır oluşu, bebeğine destek olması önemli  ( Anne - bebek ilişkisinin sağlıklı kurulmasıyla mümkün)
• Bebeği ile tensel - dokunsal iletişimi sürdürmesi
• 12. aya doğru emme süresinin azaltılması
• Annenin bu süreçte kararlı olup, bebeğine güven vermesi
• Özellikle uykudan önce emme yerine onu rahatlatacak alternatifler sunmasıs ( Annenin bebekle birlikte olması, biberonla desteklemek)
• Bu süreçte annenin bebekle güç savaşından kaçınması önemlidir.

Yazının Kaynağı: Anne Bebek Dergisi

Anahtar Kelimeler: memeden keserken, bebek, mama, bebek beslenmesi,
Bu haber toplam 2106 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
BEBEĞİNİZİ GÜVENLİ BESLEYİN
BEBEKLERDE KALSİYUMUN ÖNEMİ
Anne sütü zeka gelişimini etkiliyor
Bebeğin beyin gelişimi bu gıdalara bağlı
Hangi meyve suyu neye iyi gelir?
Kemik Suyuna Çorba Faydalı mıdır?
Bebeğinize sebze suyu vermeyin
Bebeklerde Sıvı İhtiyacı
Pekmez ve Önemi
Prematür Bebeklerin Beslenmesi
Katı Besinlere Geçiş
Hazır Mama ile Beslenme
Beslenme Alışkanlıkları
Biberon Mamaları
Bebeklerde Yumurta Dönemi
Bebeklerin Su İhtiyacı
Bebeklerde Beslenme Sorunları
Mama Sandalyesi
Bebeginizin Beslenme Dönemleri
Anne Sütü Almayan Bebekler
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Tarihte Bugün
1970 Fransız denizaltısı Eurydice infilak etti.
Finans
İMKB 100
73058
USD ALIŞ
1.7810
USD SATIŞ
1.7910
EURO ALIŞ
2.3130
EURO SATIŞ
2.3280
POUND ALIŞ
2.8370
POUND SATIŞ
2.8900
ALTIN ALIŞ
98.4100
ALTIN SATIŞ
99.0680
Hava Durumu
Havadurumu
Çok Okunanlar
Namaz Vakitleri
İmsak
5:29
Güneş
7:02
Öğlen
12:00
İkindi
14:22
Akşam
16:46
Yatsı
18:11
Çok Yorumlananlar
Fotogaleri
Anket
Bebeğinizin En Sevimli Hali Hangisi?
Gıdıklanırken katılarak gülmesi
Yeni yeni konuşmaya başladığında bazı kelimeleri söyleyememesi
Uyurken emziğini ya da annesini arama hali
Giden misafirlere `Bay bay` diye el sallaması
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
GALATASARAY
13
7
4
2
25
 2
FENERBAHÇE
13
6
5
2
23
 3
ANTALYASPOR
13
7
2
4
23
 4
BEŞİKTAŞ
13
6
4
3
22
 5
ESKİŞEHİRSPOR
13
6
3
4
21
 6
KASIMPAŞA
13
6
3
4
21
 7
TRABZONSPOR
13
5
4
4
19
 8
SİVASSPOR
13
5
4
4
19
Sayısal Loto
24.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
20 24 26 28 33 42
On Numara
26.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 07 09 10 11 13 18 28 29 35 38 42 47 50 51 56 57 59 69 71 78 80
Süper Loto
29.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 11 38 39 40 52
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.