Bebeklerim.net

Oyunlar çocukların aynasıdır

Oyunlar çocukların aynasıdır

Çocuklar, belli bir yaşa kadar kendilerini konuşarak ifade etmekte zorlanırlar. Çocuklar için duygularını, sıkıntılarını, isteklerini oynayarak ortaya koymak onlar için en kolay ve doğal yoldur.

19 Nisan 2013 Cuma 14:44
Yazdır

Önemli olan, oyunlarındaki ortak temaları fark etmektir. Sık sık aynı senaryolar çerçevesinde oynuyorsa, zihni büyük ölçüde bu konu ile meşgul denebilir. Ancak bu durum mutlaka bir sorunu vardır şeklinde yorumlanmamalıdır. Çocuk, tekrarlanan oyunlarında yaşadığı bir sıkıntıya çözüm bulmayı deniyor olabileceği gibi, yeni bir beceri konusunda uzmanlaşmaya da çalışıyor olabilir. Çünkü çocuklar her şeyi tekrar tekrar yaparak öğrenir.

Sembolik oyun – Hayali oyun

Sembolik oyun, çocuğun bir objeyi başka bir obje yerine kullanabilmesidir. Bir lego parçasını telefonmuş gibi kulağına götürüp konuşan bir çocuk, sembolik oyun becerisini kazanmış demektir. Çocukların hayali oyunlar oynamasını sağlayan da bu beceridir. Çocuklar, hayali oyunlarında neredeyse sınırsız yaratıcılık gösterirler. Bir kumaş parçasını sırtına geçiren biri bir anda prense dönüşebilir. Ya da bacakları arasına bir sopa sıkıştırıp ata bindiğini düşünebilir. Kağıt parçalar para, karton kutular araba olabilir. Bu sayede çocuk, nerede olmak isterse, kimin yerine geçmek isterse bunu başarabilir ve sonsuz sayıda oyun üretebilir.

Kaygı bozukluğu yaşayan çocuklarda oyun terapisi

Oyun ve oyuncaklar, çocukların diğer tüm duygularını olduğu gibi kaygılarını da ifade etmeleri için bir araçtır. Kelimelerle anlatamadıkları endişelerini oyunlarıyla dile getirirler. Böylece kendilerinde kaygıya yol açan durumları oyun gibi güvenli, zarar görmeyecekleri bir ortamda yaşama şansları olur. Nasıl ki yetişkinler endişelendikleri zaman bu duyguyla baş etme yollarını zihinlerinden geliştirirse, çocuklar da oyunlarında deneyimleyerek çözüm yolu ararlar. Yoğun kaygı hissettikleri durumla gerçek hayatta karşılaşmadan önce, kendilerini ve çeşitli çözüm yollarını denemeleri için bir ön hazırlıktır oyun. Böylece daha cesaretlenirler, kendilerine güvenleri artar ve kaygıyla baş etmek konusunda aşama kaydederler. Terapistin görevi, çocuğun bu gelişmeyi gösterebilmesi için, her duygusuyla kabul edildiği ve güvende olduğu ortamı yaratabilmektir.

Yaş grubuna göre oyuncaklar

Her yaşın gelişimsel özelliklerine bağlı olarak uygun oyun ve oyuncaklar seçilebilir elbette. Ancak farklı yaş gruplarına genel olarak önerilebilecek oyuncaklar hayali oyun kurmaya yardımcı olanlardır. Oyun evi, anne, baba ve çocuk yerine geçebilecek bebek figürleri, oyuncak hayvanlar, kuklalar, arabalar, uçaklar, kostümler veya tahta bloklar çocukların yaratıcılığını desteklediği gibi, duygusal konuları oyun yoluyla çalışmalarına da yardımcı olur. Oyuncaklar illa ki çok para harcanarak temin edilmek zorunda değildir. Kullanılmayan kıyafetler, kumaş parçaları, eski tencereler, tavalar, gazeteler hatta yumurta kartonları bile çocukların hayal gücü ile birleşince şahane oyuncaklar haline gelir.

Uzman Klinik Psikolog
Burcu Gençer Türk

Anahtar Kelimeler: burcu gençer türk, cocuk oyunları,
Bu haber toplam 1139 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebeğinizin Zekası
Bebeğinizin zekasını geliştirici aktiviteler
Oyun parkları nasıl olmalı?
Zeka Gelişimi ve Sosyalleşme
Çocuğumla Ne Oynamalıyım?
Çocuklarla yapılacak 20 aktivite
Hareketli oyunlar obeziteden koruyor
Çocuğunuzla oyun oynuyor musunuz?
Duyu bütünleme terapisi ve öğrenme evreleri
Çocukla Oyun
Kirli gerçekler!
Akıllı çocuk yetiştirmek!
Çocuklarınızı spor yaptıran oyunlara yöneltin
3 yaş döneminde oyun ve oyuncak seçimi
Çocuğun gelişimi için oyun şart!
Çocuğun hazır oyuncağa ilgisi 90 saniye sürüyor
Çocuğunuzu oyun ile keşfedin
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.