Bebeklerim.net

Yumurtlama

Yumurtlama

Yumurtlama ile ilgili faktörler tüm kısırlık nedenlerinin yaklaşık %25 'ini oluşturur.

19 Nisan 2013 Cuma 15:08
Yazdır
Adet periyodlarınız düzenli ise (24-34 gün aralıklarla) büyük ihtimalle yumurtlamanız düzenli olarak gerçekleşmektedir. Eğer çok seyrek aralıklarla adet görüyor veya hiç görmüyorsanız, yumurtlamıyor veya seyrek olarak yumurtluyor olabilirsiniz.

Yumurtlama ile ilgili testler:

- Bazal vücut sıcaklığı şeması oluşturmak: 1 adet periyodu boyunca her sabah düzenli olarak ateşinizi ölçüp kaydetmek size hem ucuz hem basit yoldan bir fikir verir. Yumurtlma sonrası vücut sıcaklığında yaklaşık 0.5 ile 1 derecelik artış olur
- Ovülasyon (yumurtlama) monitör eden kitlerden kullanmak: Bu testler idrarınızdaki bir hormon düzeyininin ( LH hormonu) artışını yakalamak için dizayn edilmiştir. Bu hormon, yumurtlamadan kısa bir süre önce beyin tarafından salınır. Bu sayede bu artış yakalanırsa, size ve partnerinize yumurtlamanın kısa süre içinde olacağının sinyalini verir ve zamanlama yapmanıza yardımcı olur.
- Kanda Progesteron hormonu ölçümü: Progesteron, yumurtlama sonrası yumurtalık tarafından salınan ve yumurtlamadan 1 hafta sonra en yüksek değerine ulaşan bir hormondur. Doktorunuz adet periyodunun 19 ila 23 . günleri arasında sizden bu kan testini isteyerek, sağlıklı bir yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediğiyle ilgili fikir edinebilir
- Doktorunuz tarafından yapılan yumurtlama takibi: Doktorunuz , size pelvik ultrason yaparak yumurtalıklarınız içindeki "folikül" denilen ve olgunlaşmamış yumurta içeren minik kistçiklerin durumunu, gelişimini, büyüyüp çatlamasını değerlendirebilir.
- Endometrial biopsi: Çok nadiren başvurulan, yine doktorunuz tarafından rahim içinden alınan ufak bir parça örneği ( biyopsi) nin mikroskop altında incelenmesi, sağlıklı bir yumurtlama sonrası oluşan Progesteron hormonunun rahim içi hücrelerinizdeki yaptığı etki üzerinden yola çıkarak yumurtlamanız hakkında fikir verebilir. Eğer doktorunuz tarafından uygun görülen testler sonucu yumurtlama ilgili sorun tespit edilirse, size yumurtlamayı kuvvetlendirici , ağızdan alınan veya enjeksiyon formunda olan ilaçlar verebilir.
Anahtar Kelimeler: yumurtlama, ilgili, faktörler, tüm, kısırlık, nedenlerinin
Bu haber toplam 2374 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Açıklanamayan Kısırlık
Kısırlık ve Sigara
Kısırlıkta Fallop tüpleri ile ilgili faktörler
Kısırlıkta Yaş Faktörü
Kısırlık nedenleri : Periton ile ilgili faktörler ve açıklanamayan infertilite
Endometriozis hastalığı nedir?
Erkekler kısırlığa dikkat!
Anne olamama!
Kısırlık
Yumurtlama ile ilgili faktörler
Fallop tüpleri ile ilgili faktörler
Kısırlıkta Erkek Faktörü
Kısırlıkta Yaş Faktörü
Kısırlık nedenleri : Periton ile ilgili faktörler ve açıklanamayan infertilite
Endometriozis hastalığı nedir?
Erkekler kısırlığa dikkat!
Anne olamama!
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.